Wiadomości Branżowe

Rozmowy o designie w Poznaniu

W Poznaniu design zajmuje specjalne miejsce – jest blisko ludzi. To sztuka, która towarzyszy mieszkańcom na co dzień w meblach czy innych przedmiotach. Stanowi odbicie zachodzących zmian społecznych. Zaspokaja potrzeby estetyczne i

W Poznaniu design zajmuje specjalne miejsce – jest blisko ludzi. To sztuka, która towarzyszy mieszkańcom na co dzień w meblach czy innych przedmiotach. Stanowi odbicie zachodzących zmian społecznych. Zaspokaja potrzeby estetyczne i użytkowe, a także pomaga spełniać zachcianki oraz przełamywać schematy. Ramy designu są więc bardzo szerokie. Czy można je definitywnie zamknąć? Na to oraz wiele innych pytań próbują odpowiedzieć uczestnicy cyklicznych wykładów, organizowanych w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Wykłady „W ramach designu” przyciągają zarówno studentów kierunków artystycznych, jak i amatorów wzornictwa. Dyskutanci, teoretycy i praktycy tej dziedziny szukają co miesiąc odpowiedzi na nurtujące pytania: co jest, a co nie jest współcześnie ujmowane w ramy designu? W jakim stopniu design opiera się na pokonywaniu barier, w jakiej na trzymaniu się pewnych zasad? Czy da się wytyczyć granice designu?

– Design jest bardzo różnie interpretowany. Stąd pomysł organizacji wykładów, aby zebrać i zaprezentować wiele punktów widzenia. Spotkania podejmują design od bardziej problematycznej strony, popularyzując również krytyczne podejście do tej dziedziny – mówi  koordynatorka projektu, Magdalena Popławska z Galerii Arsenał w Poznaniu. – Design jest zjawiskiem bardzo szerokim i interdyscyplinarnym. Dotyczy zarówno kwestii wizualnych, estetycznych, jak i konceptualnych czy społecznych konsekwencji użytkowania. W połączeniu ze sztuką, może ocierać się o inne, przejściowe, bardzo interesujące obszary.

Spotkania „W ramach designu” rozpoczęły się w styczniu. Pierwszy wykład pt. „Tajemnice urody produktu” poprowadziła Agnieszka Jacobson-Cielecka, kuratorka wielu wystaw, dziennikarka a także wykładowca poznańskiej szkoły poświęconej designowi School of Form. W Galerii Arsenał prezentowali się także Paweł Grobelny, Tomek Bierkowski, Bartosz Mucha i Tomasz Budzyń. Uczestnicy mogli też wysłuchać wykładów Darii Burlińskiej i Wojtka Traczyka ze Studia DBWT.PL. Ostatni wykład był autorstwa historyk sztuki i wzornictwa, dr Krystyny Łuczak-Surówki z warszawskiej ASP.

A to już wiesz?  Polsat Boxing Night: Adamek vs Szpilka w INEA

– Mój wykład był zwróceniem uwagi na niezwykle interesujące projekty polskich mebli z tworzyw sztucznych z lat 50. do 70. To dowód tego jak projektanci mimo braku materiałów i nowoczesnych technologii szukali nowych form wyrazu – tłumaczy dr Krystyna Łuczak-Surówka. Uważam, że cykl wykładów "W ramach designu" stanowi ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych zarówno designem jak i ogólnie kulturą. Wykłady proponowane przez historyków designu, krytyków, socjologów czy antropologów dają możliwość spojrzenia na projektowanie z różnych perspektyw. Ponadto, są przygotowywane pod zwykłego odbiorcę, który chce poznać design. Przekonałam się, że w Poznaniu jest wiele takich osób.

Kolejny wykład odbędzie się 15 listopada. Socjolog, Agata Nowotny, wypowie się na temat uczestnictwa odbiorców w procesie projektowania. Wstęp na wykłady jest wolny. Nie trzeba potwierdzać obecności.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie www.arsenal.art.pl.

***

Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.

City of Work and City of Play. 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy