Wiadomości Branżowe Ślub i wesele

Muzyczne otwarcie Święta Miasta. VI edycja Święta Muzyki

Dwadzieścia siedem punktów muzycznych w przestrzeni Starego Miasta, koncerty w instytucjach kultury, pubach, restauracjach i na ulicach. Do toruńskiej edycji Święta Muzyki dołączają w tym roku warszawianki: Malwina Kusior, znana z

Dwadzieścia siedem punktów muzycznych w przestrzeni Starego Miasta, koncerty w instytucjach kultury, pubach, restauracjach i na ulicach. Do toruńskiej edycji Święta Muzyki dołączają w tym roku warszawianki: Malwina Kusior, znana z musicali „Taniec wampirów” Romana Polańskiego i „Les Miserables” oraz śpiewająca saksofonistka Lena Romul.

        Święto Muzyki, znaczące międzynarodowe wydarzenie artystyczne, obchodzone w ponad trzystu miastach, w stu krajach i na pięciu kontynentach, w Toruniu odbyło się po raz pierwszy w 2007 roku. Pomysłodawcą Święta Muzyki był Marcel Landowski, francuski kompozytor polskiego pochodzenia. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 1982 roku w Paryżu – Jack Lang ówczesny minister kultury w rządzie Françoise Mitteranda zaproponował muzykom amatorom uliczne występy. Sukces święta przekroczył najśmielsze oczekiwania. Na ulicach, w kawiarniach, na placach i w klubach koncertowało ponad tysiąc muzyków. Rok później Święto Muzyki ogarnęło cały Paryż.

       Teegoroczne Święto Muzyki  rozpocznie się o godz. 17.00 Hejnałem Torunia zagranym na Balkonie Ratusza Staromiejskim. Muzycznych koncertów będzie można posłuchać m.in. pod Łukiem Cezara, w Muzeum Etnograficznym, na Rynku Staromiejskim, na skrzyżowaniu ulic Wielkie Grabary i Królowej Jadwigi, w klubach Kontrapunkt, Bunkier, Tratwa, w Cafe Draże. Na ulicy Browarnej odbędzie się pokaz uczestników muzycznych warsztatów, z młodzieżą wystąpią beat boxer Grajek i Tomasz Cebo.

      „W tym roku nietypowe koncerty zagrają: hip - hopowy zespół Czill, który wystąpi w Areszcie Śledczym oraz Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Samochodowych, która zagra dla pacjentów Szpitala Miejskiego” – zapowiada Tomasz Kowalski, koordynator Święta Muzyki.

       Niewątpliwą atrakcją tegorocznej edycji będą koncerty Malwiny Kusior i Leny Romul, które zagrają w ogródku pubu Koniec Świata na ulicy Podmurnej. Malwina Kusior przygotowuje się do wydania swojego debiutanckiego albumu z pogranicza rocka, popu i r&b. Natomiast, Lena Romul śpiewająca saksofonistka, znana z programu „Mam Talent”, odważnie eksperymentuje z różnymi gatunkami muzycznymi: wychodząc od popu, czerpie z brzmień d’n’b, dub, house czy nu-jazz. Program Święta Muzyki dostępny jest w serwisie internetowym www.swietomuzyki.pl

A to już wiesz?  Marysia z "Pierwszej miłości" porwana w Kolumbii

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy